ENTER YOUR e-mail AND CLICK SUBMIT TO GET ALL CURRENT EDUCATION NEWS AND UPDATES

Friday, 27 November 2015

Maritime Academy Oron Supplementary Admission List

The underlisted candidates were successful in the 2015/2016 Post UTME Aptitude Test and other screening exercises into various National Diploma and Higher National Diploma programmes of the Maritime Academy of Nigeria, Oron. List of Successful Candidates A National Diploma Programmes 1. Nautical Science S/N Name Of Candidate State

1 Daniel, Sandra Emmanuel Akwa Ibom 

2 Paul Elis Elijah Enugu 

3 Longinus Cosmas Ibekwe Imo 

2. Marine Engineering S/N Name Of Candidate State 

1 Jack Goodnews Johnson Akwa Ibom 

2 Joseph Innocent Ndarake Akwa Ibom 

3 Suleiman Sadiq Ochi Kogi 

4 Saviour Joshua Ekpo Akwa Ibom 

5 Tedunjaye Chantel Arowolo Lagos 

6 Jackson Uduak Jackson Akwa Ibom 

7 Suleiman Husseini Umar Kaduna 

8 Cornelius Ayuba Swachet Ondo 

9 Usunobuno Paul Egberamwem Edo 

10 Kevin Dappa Fitzgerald Rivers 

11 Umar Bello Mohammed Kano 

12 Auwal Badamasi Kaduna 

3. Electrical/Electronic Engineering S/N Name Of
Candidate State Of Origin 

1 Uyah, Edet Nelson Akwa Ibom

 2 Jacob Nnamdi Chukwuma Rivers 

4. Maritime Transport and Business Studies S/N Name Of Candidate State Of Origin 

1 Ahmad Umar Sokoto 
2 Obukata Gordor Onoriode Delta 

3 Edem Patrick Archibong Cross River 
4 Okoro Franklin Mishael Imo 

5 Gideon Nanman Dorkur B Higher National Diploma Programmes 


1. Nautical Science S/N Name Of Candidate State Of Origin 

1 Joy Effiong Uye Akwa Ibom 2. Marine Engineering S/N Name Of Candidate State 

1 Oluwaseni Olutumehin Ekiti 

2 Oduma, Isaac Edoka Benue 

3 Ekemini, Udofia Uwemedimo Akwa Ibom 

4 Mundi, Dabis Augustine 5 Dorcas, Jonah Uwem Akwa Ibom

 6 Abraham Ekeneoreawaji 

7 Jonah, Ifiok Asuquo Akwa Ibom 

8 Chikezie, Chukwu Fredrick 

9 Uwanaka Uchenna C. Abia 

10 Akinlehin Olaoluwa S. Lagos 

11 Josiah Shok Maigari Osun 

12 Osu, Great Chimmeka Enugu 

13 Temitope Odunigba Oluwasola Osun 

14 Chika, Emmanuel Ugwu Imo 15 Chukwudi, Eze David Anambra 

16 Donald, Akpabio Enyenekpen Cross River 

17 Iliya, Ishaya Osas Ondo 

18 Raphael Ochere Richard

 19 Stephen Otene Stephen 

20 Solomon, Sha Shom Kaduna 

21 Aliyu, Muhammed Sanusi Kogi 

22 Chigozie Osimakwe John Anambra 

23 Elijah Enen Philip 24 Micaiah, Ben Godwin 

25 Unimke Atsyu Jacob 

26 Emmanuel, Edet Chrysaniu Akwa Ibom 

27 Offin Osung Rita Akwa Ibom 28 Eta Iso Okang Akwa Ibom 

29 Eshiet Etebom Uko Cross River 

30 Emmanuel Bassey John Akwa Ibom 

3. Maritime Transport and Business Management S/N Name Of Candidate State Of Origin 1 Adebisi Adeyemi Richard Osun Dr. D. J. Essien, FCAI, FIIPS For: Rector

No comments:

Post a Comment

What’s your take on this? We believe this article was interesting right, if yes, don’t hesitate using our share button above, just look up you will see it, use it to inform – friends and relation via Facebook, twitter or Google+.

WE LOVE COMMENTS...

Make use of the comment box below to tell us what you think about the update you just read now.
Promoting Education In Nigeria...


Contact Nigeria Education Updates On:

enyinnayaemma@gmail.com

+234( 08063141927 )

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

READ THE FAMOUS NOVELS

ADVERTISEMENT